یکشنبه , فروردین 10 1399
خانه / نجوم / کرم چاله چیست ؟
کرم چاله

کرم چاله چیست ؟

در مقاله قبلی سیاه چاله را بررسی کردیم .حالا نوبت شناختن کرم چاله ها رسیده .

کرم چاله ها هیچوقت به طور مستقیم مشاهده نشدند ولی به شکل غیر منتظره ای از نظر تئوری به آسانی بدست آمدند که برخی از فیزیکدانان امیدوارند شواهدی واقعی از آنها سرانجام کشف شود و یا شکل بگیرد.

برای تصور بهتر کرم چاله، کاغذی را تصور کنید که دو سمت آن با مداد علامتگذاری شده است(نشانگر دو نقطه در فضا- زمان). خط واصل بین آنها نشان دهنده ی فاصله دو نقطه در فضا-زمان معمولی است. اگر کاغذ را خم و به دو قسمت مساوی تا کنید (معادل تاب دادن شدید فضا- زمان).

سپس دو علامت با مداد را روی کاغذ توسط کوتاهترین مسیر ممکن بین دو نقطه به هم اتصال دهید، یک میانبر از طریق فضا- زمان که بسیار شبیه ِ کرم چاله است را ایجاد کرده اید.

کرم چاله
تصویر کامپیوتری کرم چاله

مشکل اصلی کرم چاله ها چیست ؟

برخی تئوری ها نشان می دهند که این نقاط متقابل واقعی برای کرمچاله ها سرانجام ممکن است یافت یا ساخته شوند و به عنوان تونل زمانی یا مسیری میانبر برای سفر فضایی با سرعت بالا بین دو نقطه مجزا یا حتی برای سفر زمانی، کاربردی باشند . با این وجود یک خاصیت عمومی پذیرفته شده در مورد کرم چاله ها این است که ذاتا به شدت ناپایدار هستند و احتمالا سریعا دچار فروپاشی می شوند.

اگرچه برخی روش های تئوری پیرامون این مسئله پیشنهاد شده اند . برای مثال استفاده از ریسمانهای کیهانی یا ماده منفی یا ماده مرموز با انرژی منفی تا از کرم چاله ها بعنوان یک مسئله سخت و بسته جلوگیری شود . اما هنوز این روش ها عملی نشده و فقط در حد تئوری هستند.

چون کرم چاله یک مجرا از طریق فضا -زمان چهار بعدی است نه فقط از طریق فضا، استیون هاوکینگ و دیگران فرض کردند که کرم چاله از لحاظ تئوری می تواند برای سفر در زمان و بخصوص برای سفرهای فضایی مورد استفاده قرار گیرد.

بنظر شما سفر فضایی از طریق کرمچاله ها ممکن است ؟

Sending
User Review
0 (0 votes)
Comments Rating 0 (0 reviews)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Sending