یکشنبه , فروردین 10 1399
خانه / پزشکی و سلامت / کودکان قبل از تولد چه می بینند؟ بینایی جنین
کودکان قبل از تولد چه می بینند - بینایی جنین

کودکان قبل از تولد چه می بینند؟ بینایی جنین

ممکن است چنین به نظر برسد که جنین بجز رشد در محیط گرم و نرم کار دیگری نمی کند . با این حال ، تحقیقات جدیدی که در ژورنال زیست شناسی منتشر شد ، نشان می‌دهد که نوزادان سه ماهه سوم دارای قابلیت‌های دید بیشتری نسبت به آنچه فکر می شد ، هستند . و آن‌ها می‌توانند آنچه که می‌خواهند ببیند را انتخاب کنند .

محقق و استاد روانشناسی ، وینسنت رید ، در یک مصاحبه ایمیلی ، توضیح می‌دهد : ما تا کنون قادر به بررسی استفاده از تمام حواس جنین به جز تصویر بوده‌ایم ، چیزهای زیادی وجود دارد که ما در مورد نوزادان تازه متولد شده و دیدگاه آن‌ها می‌دانیم ، اما از قبل از تولد نوزاد ، اطلاعات زیادی وجود ندارد . نوزاد در پردازش چهره‌ها بسیار خوب است و ترجیح می‌دهد به چهره های دیگر نگاه کند بنابراین منطقی بود که رشد این اولویت را قبل از تولد بررسی کرد .

در مجموع ۳۹ جنین معاینه شدند که سن آن ها ۲۳۱ تا ۲۵۲ روز بود .

در ادامه با آزمایشی که برای تشخیص بینایی جنین انجام شده آشنا شوید .

روش آزمایش بینایی جنین

بدیهی است ، از آنجا که شرکت کنندگان در این پژوهش هنوز درون مادرشان بودند ، بنابراین محققان سعی کردند تا قابلیت‌های بصری آن ها را اینگونه ارزیابی کنند . برای انجام این کار ، دانشمندان سه نور را از طریق بافت های مادری ساطع می‌کنند به گونه ای که دو نقطه به عنوان چشم‌ها و یکی به عنوان دهان . یعنی تصویری شبیه به صورت به جنین نمایش داده می شود .

محققان از دستگاه سونوگرافی ۴ بعدی برای اندازه‌گیری مقدار چرخش سر جنین در پاسخ به محرک های نوری، استفاده کردند . آن‌ها همچنین همان الگوی سه نقطه‌ای را وارونه به جنین نشان دادند . مشخص شد که نقاط غیر صورت برای جنین ها خیلی جذاب نیستند .

اگرچه کم ، اما این جذب شدن جنین به چهره ی ظاهری سه نقطه ای تفاوت بزرگی را در آنچه که ما در مورد بینایی جنین درک می‌کنیم ، ایجاد می‌کند . این به این معنی است که ما این ارجحیت را حتی قبل از اینکه به دنیا بیاییم ، داریم . یکی دیگر از یافته‌های مهم این تحقیق این است که ما اکنون می‌دانیم که جنین به طور فعال با اطلاعات بصری در محیط ( قبل از تولد ) درگیر می‌شود .

قدم بعدی

گروه تحقیقاتی رید ، قصد دارد تحقیق کند که آیا جنین می‌تواند بین تعداد و یا اعداد تفاوت قائل شود یا نه . و این چیزی است که حتی نوزادان هم می‌توانند انجام دهند . او می‌گوید : اگر جنین هم بتواند این کار را بکند ، ما مشتاق هستیم که ببینیم جنین چگونه حرکت می‌کند . نوزادان ترجیح می‌دهند به انیمیشن یا حرکت بیولوژیک نگاه کنند . اگر جنین این اولویت را داشته باشد ، این نشان می‌دهد که تجربیاتی که با بدن خود دارند ممکن است باعث ایجاد این رفتار پس از تولد شده باشد .

Sending
User Review
5 (1 vote)
Comments Rating 0 (0 reviews)

همچنین ببینید

محافظت از چشم در برابر مانیتور

محافظت از چشم در مقابل مانیتور

محافظت از چشم در برابر مانیتور ها بسیار مهم است زیرا روشنایی و کُنتراست Contrast بیش …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Sending