یکشنبه , فروردین 10 1399
خانه / مهندسی / موتور وانکل
موتور وانکل

موتور وانکل

در موتور وانکل که یک موتور دورانی می باشد به جای استفاده از پیستون از یک روتور مثلثی استفاده می شود. فشار احتراق در فضای بین یک ضلع روتور مثلثی و استاتور (بدنه موتور) ایجاد می شود. حرکت روتور به نحوی است که هر سه گوش آن با بدنه در تماس باقی می ماند و به این ترتیب سه حجم جداگانه ایجاد می شود. وقتی روتور حرکت می کند، این سه حجم پیوسته منبسط و منقبض می شوند. همین انبساط و انقباض است که هوا و سوخت را به داخل می کشد، آن را فشرده می کند و انرژی مفید آن را می گیرد و دود را به خارج می راند.

موتور وانکل

قسمت های مختلف موتور وانکل

روتور

روتور سه سطح محدب دارد که هر کدام همانند یک پیستون عمل می کنند. هر سطح یک فرورفتگی دارد که حجم مخلوط هوا و سوخت را در موتور افزایش می دهد. در قسمت انتهایی هر سطح یک تیغه فلزی وجود دارد که اتاقک احتراق را آب بندی می کند و مانع خروج مواد از اتاقک احتراق می شود. همچنین حلقه های فلزی در هر طرف روتور وجود دارند که به اطراف اتاقک احتراق محکم می شوند. روتور همچنین یکسری دندانه های داخلی دارد که در مرکز یک لبه بریده شده اند. این دندانه ها با چرخ دنده هایی که به بدنه موتور محکم شده اند، درگیر می شوند. این درگیر شدن مسیر و جهت حرکت روتور در داخل بدنه را مشخص می کند.

بدنه

بدنه موتور وانکل تخم مرغی شکل است. شکل اتاقک احتراق به گونه ای طراحی شده است که سه راس روتور همواره در تماس با دیواره اتاقک بمانند و سه حجم جدای گاز را ایجاد کنند. هر قسمت بدنه به یک مرحله از عمل احتراق اختصاص دارد. این چهار مرحله شامل مکش، تراکم، احتراق و تخلیه می‌باشد.

محور خروجی

محور خروجی موتور وانکل قطعه های گردی دارد که خارج از محور میله نصب شده اند. هر روتور روی یکی از این قطعات خارج از مرکز نصب می شود. این قطعه ها شبیه میل لنگ عمل می کنند. وقتی که روتور مسیر خود را درون بدنه طی می کند، به این قطعه ها فشار می آورد. از آنجا که قطعه ها خارج از مرکز هستند، نیروی اعمال شده از روتور به قطعه ها، گشتاوری بر میله وارد می کند و آن را می چرخاند.

برای درک بهتر طرز کار موتور وانکل کلیپ زیر را ببینید :

Sending
User Review
0 (0 votes)
Comments Rating 0 (0 reviews)

همچنین ببینید

پرواز با لباس پرواز wingsuit

لباس پرواز

پرواز شاید آرزوی خیلی ها باشد اما قطعا کار هر کسی نیست؛ هر کسی دل …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Sending