چهارشنبه , آبان 22 1398
خانه / مهندسی / توربین چیست ؟
توربین

توربین چیست ؟

توربین (Turbine) چرخنده ای است که می‌تواند از یک سیال انرژی به دست آورد و شروع به چرخش کند . از دوران توربین می‌توان برق تولید کرد به اینگونه که سیال به پره‌ها برخورد می‌کند و آن‌ها را می‌چرخاند. چرخش پره‌ها باعث چرخش محور اصلی می‌شود و این محور به یک ژنراتور برق متصل است. چرخش این ژنراتور، برق متناوب تولید می‌کند.

ساده‌ترین توربین‌ها یک بخش چرخنده و تعدادی پره دارند که به بخش اصلی متصل شده‌است سیال به پره‌ها برخورد می‌کند و بدین ترتیب از اینرسی سیال استفاده می‌شود تا توربین به حرکت در آید. به عنوان اولین توربین‌ها می‌توان آسیاب بادی و چرخاب را نام برد.

تقریباً برای تولید تمام انرژی الکتریکی روی زمین از توربین‌ها استفاده می‌شود (بجز انرژی خورشیدی) ، بالاترین بازده توربین ها۴۰ درصد است. اکثر جت‌ها ، کشتی‌ها ، زیردریایی‌ها نیروگاه‌ها از آن ها استفاده می‌کنند.

کمپرسور و پمپ چیست ؟

کمپرسور و پمپ دستگاهی مشابه توربین هستند ولی با عملکرد بر عکس به طوری که این دستگاه انرژی را می‌گیرد و باعث حرکت یک سیال می‌شود. پمپ برای به حرکت در آوردن یک مایع استفاده می‌شود درحالی که کمپرسور می‌تواند گازها را به حرکت در آورد. برای مثال پمپ آب و کمپرسور هوا

انواع توربین

توربین‌های بخار

 برای تولید برق در نیروگاه‌های حرارتی که از زغال سنگ، نفت و انرژی هسته‌ای استفاده می‌کنند به کار برده می‌شوند روزی از آن‌ها برای هدایت وسایل نقلیه مانند کشتی استفاده می‌شد.

توربین‌های گازی

این توربین‌ها معمولاً دارای یک ورودی، فن، کمپرسور، محفظه متراکم‌کننده و یک نازل است.

توربین‌های آبی

چرخ‌هایی هستند که انرژی جنبشی حاصل از جریان آب یا انرژی پتانسیل ناشی از اختلاف ارتفاع آب را تبدیل به حرکت دورانی می‌کنند. این توربین‌ها طیف وسیعی دارند ، از ساده‌ترین چرخ‌های آسیاب تا بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین توربین‌هایی که در نیروگاه‌های آبی کاربرد دارند.

توربین بادی

برای تبدیل انرژی جنبشی باد به انرژی مکانیکی به کار می‌رود و در مناطقی که باد زیادی می‌وزد از توربین بادی استفاده می‌شود.

Sending
User Review
1 (1 vote)
Comments Rating 0 (0 reviews)

همچنین ببینید

پرواز با لباس پرواز wingsuit

لباس پرواز

پرواز شاید آرزوی خیلی ها باشد اما قطعا کار هر کسی نیست؛ هر کسی دل …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Sending