شنبه , فروردین 9 1399
خانه / پزشکی و سلامت / خواص دارویی زعفران
خواص دارویی زعفران و عسل - saffron

خواص دارویی زعفران

خواص دارویی و درمانی زعفران

۱- در چین معتقدند که زعفران خون را غنی می کند و جریان خون را تسهیل و تسریع مینماید. آب رنگین خیس خورده زعفران برای تعداد زیادی از ناراحتیهای زنانگی مصرف می شود، از جمله برای رفع بی نظمی در قاعدگی یا در موارد نبودن قاعدگی و یا در موارد خونریزی های خارج از اندازه بعد از زایمان یا برای مادرانی که جنین مرده در رحم دارند، به کار میرود.

۲- زعفران خشک برای تقویت معده مفید است و قاعده آور و مسکن می باشد ولی زنان باردار باید از خوردن آن احتراز کنند. زعفران برای تسریع بیرون ریختن دانه های سرخک تجویز می شود.

۳- در حال حاضر به عنوان ادویه معطر و برای رنگین کردن غذا مصرف می شود ولی معمولا به عنوان آرام بخش برای تسکین بیماری آسم و سیاه سرفه و التهاب ها به کار می رفته است.

۴- زعفران طبق نظر حکمای طب سنتی از نظر طبیعت گرم و خشک است، خواص آن، شادی آور قوی و برای تقویت حواس و مغز نافع است. محرک قوای جنسی می باشد. مقوی کبد است و نشاط و خنده ایجاد می کند و کاهنده استرس می باشد . کلیه و مثانه را پاک می کند و باز کننده گرفتگی های دماغ، کبد و طحال است.

خوردن یک مثقال آن در موارد سخت زایی مفید است. خوردن زعفران با عسل برای خرد کردن سنگ مثانه و استشمام آن خواب آور است.

مالیدن آن به چشم برای افزایش دید و رفع جرب و التیام جراحت چشم مفید است. مالیدن محلول آن برای سردرد شدید و بی خوابی نافع است، گرد آن برای رفع خونریزی و شیاف آن برای درد رحم و مقعد مفید است.

مضرات مصرف بیش از حد زعفران

مصرف بیش از اندازه زعفران مضر کلیه است و اشتها را ضعیف می کند و قی آور می باشد و ایجاد سردرد می کند. اگر مدتی خوردن آن ادامه داده شود، اختلال حواس می آورد و مضر اعصاب است. از این نظرها باید با انیسون و سکنجبین خورده شود. مقدار خوراک آن تا ۸ گرم است. در موارد حساسیت جانشین زعفران از نظر خواص معادل یک ششم وزن آن دارچین یا هم وزن آن مغز دانه بالنگ است

انواع دردها مانند سردرد، گلودرد، قاعدگی دردناک، گرفتگی دردناک عضلات، سخت شدن بافتها و اعضای بدن، خونریزی به خصوص از بینی، نقاهت پس از زایمان، توقف جریان طبیعی ترشحات بعد از زایمان، حالت بدمستی در اثر مصرف بیش از حد زعفران ایجاد می شوند .

خواص دارویی زعفران و عسل

عسل و زعفران

عسل و زعفران مخلوطی از عسل طبیعی با مقدار مناسبی از زعفران خرد شده که طعم و عطری خیلی عالی به محصول داده است. عسل و زعفران، ترکیبی است هنرمندانه از عسل کاملاً طبیعی با زعفران درجه‌ یک خردشده؛ که محصولی بسیار خوش‌رنگ و خوش عطر را ایجاد میکند و رشته‌های خردشده زعفران داخل عسل علاوه بر چشم‌نوازی، نشان‌دهنده زعفران داخل آن است. این محصول بسیار خوش‌طعم و عطر بوده و خواص درمانی زعفران که از گیاهان دارویی مؤثر می‌باشد به عسل اضافه شده است.

عسل زعفرانی از بهترین نوع عسل طبیعی و بهترین گونه ها زعفران ایرانی تهیه‌شده است. مصرف این فرآورده به‌صورت عادی برای ناشتایی و یا عصرانه به اتفاق با نان و کره پیشنهاد می‌شود. ویژگان درمانی این دو خوراکی در کنارهم ” بمب انرژی ” برای شما خواهد بود.

خواص دارویی عسل و زعفران

۱- این عسل می‌توانید به‌عنوان ماسک صورت برای براق کردن و نرم کردن پوست چهره به‌خصوص در فصل سرد زمستان بهره‌گیری کنید.

۲- زعفران خواب آور، شادی دهنده روح، گشاینده رخسار، افزاینده گرایش به شادی و خنده بوده

۳- باعث افزایش ادرار و شستشوی مثانه می گردد.

۴- جهت تقویت قلب و طحال مفید و ویژگی بروز دهنده فوری نشانه دارو را دارد.

۵- تسکین درد، از خواص عسل و زعفران  است . ترکیب متغیر سافرانال موجود در زعفران، به‌عنوان آرام‌بخش و مسکن برای خیلی از بیماران عمل می‌کند. این کارایی آرامش‌بخشی، می‌تواند به تسکین درد، کاهش پریشانی و استرس، بهبود عادات خواب و به‌طور کلی تسکین ذهن و جسم کمک کند.

۶- عسل و زعفران در تنظیم کارکرد سلول های بینایی تاثیر نکویی داشته و از آسیب های وارده به سلول چشم جلوگیری می کند. همچنین کمک می کند الی لکه ی زرد شبیه که در سنین سالخوردگی ایجاد می شود بهبود یابد.

۷- این ترکیب کارایی چشم گیری در بارداری و پیشگیری از مرض تومور و جمع کننده رادیکال های آزاد دارد.

۸- به عقیده محققان ثابت شده است که زعفران و عسل ویژگی ضدسرطانی دارند که دلیل آن هستی مواد آنتی اکسیدان در این خوراکی ها است.

۹- استفاده و مصرف ترکیب زعفران و عسل در کمک به ترمیم مولکول های DNA آسیب دیده هم کارایی زیادی دارد.

۱۰- همچنین عسل زعفرانی باعث کاهش چربی و کلسترول خون می شود.

۱۱- با عسل زعفرانی می توانید  نوشیدنی زیاد خوشمزه ای را درست نمایید و در صورت علاقه به آن اندکی گلاب و یا آبلیمو اضافه کنید. این نوشیدنی هم در تنگی نفس کارایی مثبتی داشته و هم اشتها را کاهش می دهد.

۱۲- در بدن درد، بی حسی، فلج و در ضمن درد مفاصل هم عملکرد نکوداشتن داشته است.

۱۳- به دلیل هستی آنتی اکسیدان بالا درعسل این نوشیدنی ضد پیری است

نظر شما درباره خواص دارویی زعفران چیست ؟

Sending
User Review
5 (1 vote)
Comments Rating 0 (0 reviews)

همچنین ببینید

چگونه استرس خود را کاهش دهیم

روش های کنترل استرس ! چگونه استرس خود را کاهش دهیم ؟

زندگی می‌تواند پر استرس باشد. هرکسی در زندگی خود دچار استرس می‌شود، خواه به خاطر …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Sending