شنبه , فروردین 9 1399
خانه / مهندسی / انرژی تجدید پذیر
انرژی تجدید پذیر - انرژی خورشیدی

انرژی تجدید پذیر

انرژی تجدید پذیر (Renewable Energy) که انرژی برگشت پذیر نیز نامیده می‌شود ، به انواعی از انرژی می‌گویند که منبع تولید آن بر خلاف انرژی های تجدید ناپذیر (فسیلی) ، قابلیت آن را دارد که توسط طبیعت در یک بازه زمانی کوتاه مجدداً به وجود بیاید . به عبارتی منابعی هستند که پس از مصرف به راحتی جایگزین می شوند.

در سال‌های اخیر با توجه به این که منابع انرژی تجدید ناپذیر رو به اتمام هستند این منابع مورد توجه قرار گرفته‌اند . در سال 2006 حدود 18% از انرژی مصرفی جهانی از راه انرژی‌ تجدید پذیر بدست آمد.

بیشترین پروژه‌ها و محصولات انرژی های نو در مقیاس بزرگ موجود می‌باشند ، ولی انرژی های نو را می‌توان در مقیاس‌های کوچک هم استفاده کرد. به این دلیل که منابع انرژی تجدید پذیر در تمام نقاط کره‌ی زمین در دسترس می‌باشند، در حواشی و در جاهای دور افتاده، نقش انرژی‌های نو به‌خوبی نمایان می‌شود، در حالی که منابع سوخت‌های فسیلی (نفت، گاز، و زغال‌سنگ) فقط در کشورهای خاصی یافت می‌شود.

نگرانی درباره تغییرات زیست محیطی در کنار افزایش قیمت روزافزان نفت و اوج تولید نفت و حمایت دولت‌ها، باعث رشد روزافزون وضع قوانینی می‌شود که بهره‌برداری و تجاری سازی این منابع سرشار تجدید پذیر را تشویق می‌کنند.

انواع انرژی تجدید پذیر

 • انرژی آبی 
 • انرژی بادی
 • انرژی خورشیدی
 • انرژی زمین‌گرمایی
 • انرژی زیست توده (زیست سوخت)
 • انرژی امواج (انرژی جزر و مد و انرژی جریان اقیانوسی )
 • انرژی هیدروژن

قانون عضویت دولت ایران در آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر پس از تصویب مجلس و تأیید شورای نگهبان در ۱۴ خرداد ۱۳۹۱ از سوی رئیس‌جمهور ابلاغ شد. بر اساس این قانون، دولت اجازه خواهد داشت در آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر عضویت یابد و نسبت به پرداخت حق عضویت مربوط اقدام کند.

انرژی خورشیدی

تعریف رایج از انرژی خورشیدی ، جذب انرژی حاصل از تابش خورشید و تبدیل آن به برق است. در حالیکه کاربرد انرژی خورشیدی بسیار گسترده تر از آن است. خورشید در واقع یک راکتور هسته‌‌ای طبیعی است که بسته‌های کوچک انرژی که فوتون نامیده می‌شوند را به فضا منتشر می‌کند.

پنل‌های خورشیدی چگونه کار می‌کنند؟

می‌توانید نور را به صورت جریانی از ذرات کوچک به نام فوتون در نظر بگیرید، که از خورشید شلیک می‌شوند. زمانی که یکی از این فوتون‌ها با انرژی کافی به یک سلول سیلیکونی برخورد می‌کند، می‌تواند یک الکترون را از پیوند آن بیرون بیاورد، و یک حفره به جا گذارد. که نتیجه آن یک الکترون با بار منفی و یک حفره با بار مثبت است. الکترون به سمت N کشیده می‌شود در حالی که حفره به سمت P کشیده می‌شود و الکترون‌هایِ در حال حرکت، توسط یک لایه نازک فلزی در بالای سلول جمع آوری می‌شوند و از آنجا در یک مدار خارجی جریان می‌یابند، و کار برقی‌خود، مانند تأمین انرژی یک لامپ را انجام می‌دهند و از  ورق آلومینیوم رسانایی که در پشت (زیر) سلول است، باز می‌گردند.

پنل‌های خورشیدی از تعداد زیادی سلول خورشیدی تشکیل شده اند و ماده اصلی تشکیل دهنده پنل‌های خورشیدی نیز در حال حاضر سیلیکون می‌باشد و این پنل‌ها در دو لایه‌ی مثبت و منفی ساخته می‌شوند که در مجاورت یکدیگر باعث تشکیل یک میدان الکتریکی می‌شود. پنل‌های خورشیدی برق جریان مستقیم(DC)  تولید می‌کنند که توسط یک اینونتور به جریان متناوب (AC) تبدیل می‌شود.

مراحل استخراج برق از انرژی خورشیدی

ایران کشوری است که به گفته متخصصان این فن با وجود ۳۰۰ روز آفتابی در بیش از دو سوم آن و متوسط تابش ۴/۵ – ۵/۵ کیلووات ساعت بر متر مربع در روز یکی از کشورهای با پتانسیل بالا در زمینه انرژی خورشیدی معرفی شده است. برخی از کارشناسان انرژی خورشیدی گام را فراتر نهاده و در حالتی آرمانی ادعا می‌کنند که ایران در صورت تجهیز مساحت بیابانی خود به سامانه‌های دریافت انرژی تابشی می‌تواند انرژی مورد نیاز بخش‌های گسترده‌ای از منطقه را نیز تأمین و در زمینه‌ صدور انرژی برق فعال شود.

Sending
User Review
5 (1 vote)
Comments Rating 0 (0 reviews)

همچنین ببینید

پرواز با لباس پرواز wingsuit

لباس پرواز

پرواز شاید آرزوی خیلی ها باشد اما قطعا کار هر کسی نیست؛ هر کسی دل …

2 نظر

 1. […] برحسب کیلووات در هر واحد می باشند. و یکی از بهترین نوع انرژی های پاک می باشند […]

 2. […] آن به انرژی الکتریکی به عنوان یکی از روش های تولید انرژی پاک محسوب می‌شوند. روش کار توربین بادی با توجه به نوع چرخش […]

 3. […] از یک منبع حراتی خارجی که می‌تواند هر چیزی از بنزین و انرژی خورشیدی تا حرارت ناشی از پوسیدگی گیاهان باشد استفاده کند و هیچ […]

 4. عالییییییییییییییییی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Sending