یکشنبه , فروردین 10 1399
خانه / مهندسی / شناخت انواع پمپ ها و کاربرد آن ها
کاربرد انواع پمپ

شناخت انواع پمپ ها و کاربرد آن ها

یک پمپ در عملیات پمپاژ چه کاری انجام می دهد؟

یک پمپ اصطلاحا وسیله ای است که باعث انتقال یک مایع از طریق افزایش سطح انرژی آن می باشد. علاوه بر این هر تجهیز دواری اعم از اینکه آن تجهیز یک پمپ یا یک کمپرسور باشد می تواند باعث انتقال یک سیال گردد که این انتقال باعث ایجاد بهره وری خواهد شد . می توان بیان کرد که قابلیت اطمینان وقابلیت در دسترس بودن تجهیزپمپ ها از درجه اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

قابلیت اطمینان یک پمپ عبارت است از مقدار زمانی که یک پمپ در طول یک سال در یک فرایند دارای عملکرد می باشد . مقدار آن نیز بر حسب درصد بیان می شود.

بیشتر کاربران ترجیح میدهند که از قابلیت در دسترس بودن پمپها به جای قابلیت اطمینان استفاده کنند. تعریف قابلیت دردسترس بودن پمپها را می توان بصورت زیر بیان نمود:
حاصل تقسیم مقدار کارکرد پمپ دریک سال بر میزان زمان در دسترس بودن ان درسال تحت عنوان در دسترس بودن پمپ بیان می شود.

میزان قابلیت دسترس پذیری در پمپها بطور معمول بیش از ۹۵درصد می باشد که البته این مقادیر با توجه به نوع پمپ وکاربرد آن تغییر خواهد کرد.

انواع پمپ

پمپ های جابجایی مثبت(positive displacement pumps)

یک پمپ جابجایی مثبت پمپی است که در آن میزان جریان ثابت بوده ولی هد متغیر می باشد.درشکل زیر یک نمونه پمپ پیستونی دوطرفه نشان داده شده است.

PUMP13

در این پمپ ها هنگامیکه پیستون از سمت چپ به راست حرکت می کند آنگاه این حرکت باعث افزایش فشار مایع خواهد شد واین حرکت پمپ بشرط تامین توان لازم ، باعث انتقال وحرکت مایع خواهد شد.انواع مختلفی از پمپ های جابجایی مثبت درصنایع نفت،گاز وپتروشیمی وجود دارند.

پمپ های رفت وبرگشتی(Reciprocating Pumps)

پمپ های رفت وبرگشتی از جمله پمپ های جابجایی مثبت بوده که بوسیله حرکات ضربه ای باعث افزایش انرژی مایع میگردند .ازجمله این پمپ ها می توان به پمپ های قدرت ،پمپ های بخار یک طرفه ،پمپ های دیافراگمی اشاره نمود.
کلیه پمپهای رفت وبرگشتی تولید حرکات ضربه ای می کنند واگر سیستمی که پمپها در آن کار می کنند به درستی طراحی وآنالیز نشده باشد ، انگاه این ضربه ها می توانند باعث صدمات فراوانی به پمپ ویا سیستم فرایندی گردند.

پمپ های قدرت(Power pumps)

درشکل زیرنمونه ای از این پمپها نشان داده شده است. از پمپ های قدرت معمولا در مواردی که فشار بالا بوده وجریان کمی مورد نیاز می باشد استفاده میگردد.از جمله این موارد می توان به سرویسهای مربوط به آمین کربنات ویا سرویسهای آب یا روغن با فشاربالا اشاره نمود.این پمپها را می توان هم بصورت افقی وهم عمودی نصب کرد. همانگونه که درشکل نشان داده شده اجزا این پمپها شامل استوانه مایع با پیستونها ومحورها،شیرها وقسمت قدرت آنها می باشد.قسمت قدرت دراین پمپ ها شامل میل لنگ به همراه یاتاقانها ، شاطون یا دسته پیستون ومجموعه لوله انتهای میل لنگ یا پیستون می باشد.علت اصلی نامیده شدن این پمپ ها به نام پمپ های قدرت آنست که این پمپ ها بوسیله یک منبع قدرت خارجی نظیر الکتروموتور ویا یک موتور احتراق داخلی ، به جای استفاده از سیلندرهای بخار که درپمپ های با راه اندازی مستقیم مورد استفاده قرارمیگیرد به حرکت در می ایند.

PUMP15

پمپهای دیافراگمی

درشکل زیر نمونه ای شماتیک از یک پمپ دیافراگمی نشان داده شده است.در این قبیل ازپمپها ناحیه مربوط به قدرت (توان) وقسمت مایع تقریبا یکی می باشد.از این پمپها بصورت محدود در صنایع پتروشیمی وپالایشگاهی استفاده گردیده وبیشتر درسرویسهای اندازه گیری استفاده می شوند.

PUMP16
PUMP17

پمپهای اندازه گیری

درشکل زیر یک نمونه پمپ اندازه گیری از نوع دیافراگمی که اصطلاحا به انها پمپهای تناسبی نیز گفته میشودنشان داده شده است.

PUMP18

از این نوع پمپ ها عمدتا در مواردی که درصنایع شیمیایی نیاز به تزریق مقدار کنترل شده دقیقی از یک ماده شیمیایی در یک فرایند باشد مورد استفاده قرار میگیرند.کنترل حجم در این پمپها بوسیله تغییر طول کورس موثر بدست می آید.

پمپهای دوار

مجموعه دیگری از پمپ ها که تعداد متنابهی از آنها درصنعت وجود دارند را تحت عنوان پمپهای دوار طبقه بندی میکنند.این پمپها از جمله پمپ های جابجایی مثبتی هستند که درحین عملکرد خود هیچگونه ضربانی در جریان بوجود نمی اورند.

پمپهای پیچی

PUMP20

در این قبیل پمپ ها جریان سیال بصورت محوری دربین دندانه های دویاچندین روتور که باخلاصی نسبتا کمی نسبت به یکدیگر قرارگرفته اند وارد می شود.در این حالت به ازای هردور چرخش روتور،حجم ثابتی از سیال منتقل می شود.این پمپها معمولا برای روغنها وسیالات ویسکوز مورد استفاده قرار می گیرند.

پمپهای دنده ای

درشکل زیر نمونه ای از این پمپ ها نشان داده شده است.دراین پمپ ها سیال به میان دندانه های دوچرخ دنده خارجی وارد شده واز درون شبکه موجود جابجا می شود. پمپ های دنده ای عمدتا درسرویسهای مربوط به روغن با حجم کم وهمچنین مایعات با ویسکوزیته بالا(مانند قیر ،پلی اتیلن و…)مورد استفاده قرار میگیرند.

PUMP21

پمپ ها انواع زیادی دارند و هرکدام برای کاربرد های فراوانی مورد استفاده است . در اینجا سعی شد تا مهم ترین و پرکاربردترین انواع پمپ ها مورد بررسی قرار گیرد .

Sending
User Review
0 (0 votes)
Comments Rating 0 (0 reviews)

همچنین ببینید

موقیت در آزمون نظام مهندسی

موفقیت در آزمون نظام مهندسی

آزمون نظام مهندسی در رشته مهندسی عمران در سه گرایش محاسبات، نظارت و اجرا ‌برگزار میشود …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Sending