چهارشنبه , مرداد 30 1398
خانه / مهندسی / مهندسی مکانیک
مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک

علم مکانیک به تحلیل نیرو ها، حرکت، کار، انرژی و اثرات متقابل آن ها بر یکدیگر می‌پردازد . مهندسی مکانیک بهشت ریاضیات است و یک مهندس مکانیک باید درک خوبی از علوم ریاضی و فیزیک داشته باشد.

از آنجا که یک مهندس مکانیک سیستم‌های دارای حرکت ، نیرو و انرژی را طراحی و تحلیل می کند می‌تواند نقش بسیار موثری در تمامی زمینه‌های علمی داشته باشد و طبق گفته‌ی انجمن مهندسان مکانیک آمریکا (ASME) هر گاه چیزی حرکت می‌کند، انرژی مصرف و یا تولید می‌کند ؛ بدون شک یک مهندس مکانیک در طراحی، توسعه و تولید آن نقش داشته است.

و لازم است تصور اشتباه رایج درباره‌ی این رشته یعنی تعمیرات خودرو و دستان روغنی را از ذهن خود بیرون کنید . مکانیک را می‌توان به عنوان گسترده‌ترین رشته مهندسی و مادر همه‌ی رشته‌های مهندسی درنظر گرفت که در زمینه‌های متنوعی مانند طراحی خودرو ، نانوربات‌ها ، تبدیل انواع انرژی به یکدیگر و… کاربرد دارد. مکانیک علمی است که پیوسته در حال پیشرفت می‌باشد و نباید تصور شود که این علم فقط مربوط به گذشته بوده چراکه کاربرد آن روز‌به‌روز در حال افزایش است. و بسیاری از رشته‌های مهندسی همانند مهندسی هوا و فضا ، مهندسی شیمی ، مهندسی مواد ، مهندسی دریا ، روباتیک ، مکاترونیک و مهندسی پزشکی (بیومکانیک)  از مکانیک سررشته می‌گیرند . دانشجویان مهندسی مکانیک می‌توانند در این رشته‌ها ادامه تحصیل دهند.

مقطع کارشناسی مهندسی مکانیک

در ابتدا مهندسی مکانیک در کارشناسی به سه گرایش

 • طراحی جامدات
 • حرارت و سیالات
 • ساخت و تولید

تقسیم می‌شد که دانشجو‌ها بدون اطلاعات کافی مجبور به انتخاب یکی از این سه گرایش بودند . اما در سال‌های اخیر اکثر دانشگاه‌های ایران این سه گرایش را در دوره کارشناسی ادغام کردند و بجای انتخاب گرایش ، دانشجو ها در ترم‌های آخر دروس اختیاری مربوط به هرگرایش را از سبد آن گرایش با توجه به علاقه خود انتخاب می‌کنند و در سه سال اول دروس همه‌ی گرایش‌ها مشترک است.

سبد های دروس اختیاری دوره کارشناسی به صورت زیر دسته‌بندی می‌شود

 1. مکانیک جامدات
 2. سیستم های دینامیکی و کنترل
 3. ساخت و تولید
 4. طراحی مکانیکی
 5. حرارت و سیالات
 6. نیروگاه و انرژی
 7. تاسیسات
 8. خودرو
 9. هوافضا
 10. بیومکانیک
 11. مکاترونیک

البته همه دانشگاه‌های ایران تمامی این گرایش‌های را ارائه نمی‌کنند و معمولا با توجه به امکانات و هیئت علمی آن دانشگاه تعداد محدودی از این گرایش‌ها ارائه می‌شود .لازم است قبل از انتخاب دانشگاه درباره این موضوع تحقیق کنید . بهترین راه برای آشنایی با گرایش‌های هر دانشگاه مراجعه به سایت آن می‌باشد.

همچنین ببینید

موقیت در آزمون نظام مهندسی

موفقیت در آزمون نظام مهندسی

آزمون نظام مهندسی در رشته مهندسی عمران در سه گرایش محاسبات، نظارت و اجرا ‌برگزار میشود …