یکشنبه , فروردین 10 1399
خانه / مهندسی / مهندسی مکانیک
مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک

علم مکانیک به تحلیل نیرو ها، حرکت، کار، انرژی و اثرات متقابل آن ها بر یکدیگر می‌پردازد . مهندسی مکانیک بهشت ریاضیات است و یک مهندس مکانیک باید درک خوبی از علوم ریاضی و فیزیک داشته باشد.

از آنجا که یک مهندس مکانیک سیستم‌های دارای حرکت ، نیرو و انرژی را طراحی و تحلیل می کند می‌تواند نقش بسیار موثری در تمامی زمینه‌های علمی داشته باشد و طبق گفته‌ی انجمن مهندسان مکانیک آمریکا (ASME) هر گاه چیزی حرکت می‌کند، انرژی مصرف و یا تولید می‌کند ؛ بدون شک یک مهندس مکانیک در طراحی، توسعه و تولید آن نقش داشته است.

و لازم است تصور اشتباه رایج درباره‌ی این رشته یعنی تعمیرات خودرو و دستان روغنی را از ذهن خود بیرون کنید . مکانیک را می‌توان به عنوان گسترده‌ترین رشته مهندسی و مادر همه‌ی رشته‌های مهندسی درنظر گرفت که در زمینه‌های متنوعی مانند طراحی خودرو ، نانوربات‌ها ، تبدیل انواع انرژی به یکدیگر و… کاربرد دارد. مکانیک علمی است که پیوسته در حال پیشرفت می‌باشد و نباید تصور شود که این علم فقط مربوط به گذشته بوده چراکه کاربرد آن روز‌به‌روز در حال افزایش است. و بسیاری از رشته‌های مهندسی همانند مهندسی هوا و فضا ، مهندسی شیمی ، مهندسی مواد ، مهندسی دریا ، روباتیک ، مکاترونیک و مهندسی پزشکی (بیومکانیک)  از مکانیک سررشته می‌گیرند . دانشجویان مهندسی مکانیک می‌توانند در این رشته‌ها ادامه تحصیل دهند.

مقطع کارشناسی مهندسی مکانیک

در ابتدا مهندسی مکانیک در کارشناسی به سه گرایش

 • طراحی جامدات
 • حرارت و سیالات
 • ساخت و تولید

تقسیم می‌شد که دانشجو‌ها بدون اطلاعات کافی مجبور به انتخاب یکی از این سه گرایش بودند . اما در سال‌های اخیر اکثر دانشگاه‌های ایران این سه گرایش را در دوره کارشناسی ادغام کردند و بجای انتخاب گرایش ، دانشجو ها در ترم‌های آخر دروس اختیاری مربوط به هرگرایش را از سبد آن گرایش با توجه به علاقه خود انتخاب می‌کنند و در سه سال اول دروس همه‌ی گرایش‌ها مشترک است.

سبد های دروس اختیاری دوره کارشناسی به صورت زیر دسته‌بندی می‌شود

 1. مکانیک جامدات
 2. سیستم های دینامیکی و کنترل
 3. ساخت و تولید
 4. طراحی مکانیکی
 5. حرارت و سیالات
 6. نیروگاه و انرژی
 7. تاسیسات
 8. خودرو
 9. هوافضا
 10. بیومکانیک
 11. مکاترونیک

البته همه دانشگاه‌های ایران تمامی این گرایش‌های را ارائه نمی‌کنند و معمولا با توجه به امکانات و هیئت علمی آن دانشگاه تعداد محدودی از این گرایش‌ها ارائه می‌شود .لازم است قبل از انتخاب دانشگاه درباره این موضوع تحقیق کنید . بهترین راه برای آشنایی با گرایش‌های هر دانشگاه مراجعه به سایت آن می‌باشد.

Sending
User Review
0 (0 votes)
Comments Rating 0 (0 reviews)

همچنین ببینید

پرواز با لباس پرواز wingsuit

لباس پرواز

پرواز شاید آرزوی خیلی ها باشد اما قطعا کار هر کسی نیست؛ هر کسی دل …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Sending