چهارشنبه , آبان 22 1398
خانه / مهندسی / نرم افزار های مهندسی مکانیک
نرم‌افزارهای مهندسی مکانیک
نرم‌افزارهای مهندسی مکانیک

نرم افزار های مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک یکی از رشته‌های مهندسی می‌باشد که به شدت با علم کامپیوتر و نرم‌افزار ارتباط دارد . یادگیری نرم افزار های مهندسی مکانیک برای دانشجویان این رشته از نون شب هم واجب‌تره.

در ادامه شما را با مهم ترین نرم افزار های مهندسی مکانیک و تجربیات خودم درباره آن‌ها آشنا می‌کنم.

اگر هنوز وارد دانشگاه نشدید پس زمان مناسبی است تا نرم‌افزارهای آفیس (Office) را به‌خوبی یاد بگیرید. چراکه این نرم‌افزارها پیش نیاز تمامی رشته‌ها می‌باشند و توی دانشگاه کلی باهاش کار دارید. ولی اگه درحال حاضر دانشجو هستید یکم برای آموزش کامل این نرم‌افزارها دیر شده ولی سعی کنید در حد دست و پا شکسته و با توجه به نیازتون یاد بگیرید.

یکی از مهم‌ترین نرم‌افزارهایی که تمام رشته‌های مهندسی به اون نیاز دارند متلب(Matlab)  هست .این نرم افزار برای محاسبات ریاضیات مهندسی بسیار مناسب هست و اگر قصد ادامه تحصیل دارید ، در مقطع ارشد به اون نیاز دارید . بهترین زمان یادگیری این نرم‌افزار بعد از گذراندن درس برنامه‌نویسی کامپیوتر می‌باشد . دانشجویان معمولا ترم اول یا دوم این درس را برمیدارند.

نرم‌افزارهای بالا بین رشته‌های مهندسی مشترک می‌باشد . در ادامه به سراغ نرم‌افزار های تخصصی مهندسی مکانیک می رویم.

در مهندسی مکانیک شما نیاز به یادگیری نرم‌افزارهای متفاوتی با کاربردهای مختلف هستید که با توجه به کاربرد آن‌ها به این صورت دسته‌بندی می‌شوند

نرم‌افزارهای طراحی و مدلسازی قطعات

شامل نرم‌افزارهایی مثل کتیا (Catia) ، سالیدورکس (Solidworks) ، اتوکد (Autocad) ، اینونتور (Inventor) ، پرو اینجینیر (Pro-engineer)  می‌باشد. پرکاربردترین نرم‌افزار ها از این دسته کتیا و سالیدورکس می‌باشند . حتما یکی از این دو را در دوره لیسانس خود کامل یاد بگیرید.

نرم افزارهای المان محدود برای تحلیل مهندسی قطعات

دو نرم‌افزار بسیار مناسب در این دسته وجود دارد که عبارت‌اند از : انسیس (Ansys) و آباکوس (Abaqus) . هردو بسیار پرکاربرد هستند . کاربرد این نرم‌افزارها در صنعت بسیار زیاد است و هرجا نیاز به تحلیل می‌باشد از یکی از این دو نرم‌افزار استفاده می‌شود. اما پیشنهاد من به شما یادگیری انسیس است. چون نرم‌افزار جامع‌تر و کامل‌تری نسبت به رقیب خود یعنی آباکوس می‌باشد ، حتی در مسائل سیالاتی هم کاربرد بالایی دارد.

من از بین نرم‌افزارهای مدلسازی و طراحی اتوکد را ترم اول یادگرفتم .چون در درس نقشه‌کشی صنعتی آموزش داده شد. و در ترم سه و چهار سالیدورکس و کتیا را یادگرفتم . نکته قابل توجه اینجاست که اساس کار نرم‌افزارهای مدلسازی یکسان هست و اگر یکی از آن‌ها را یاد بگیرید یاد گرفتن باقی آن‌ها کار نسبتا ساده‌ای می‌باشد . نرم‌افزار تحلیل المان محدود انسیس را هم ترم پنج یادگرفتم چون برای پروژه‌ی درس طراحی اجزا‌ء به این نرم‌افزار نیاز داشتم . و در مقایسه با کسانی که از نرم‌افزار آباکوس استفاده کردند ، کار من راحت‌تر و سریع‌تر بود. به همین دلیل به شما هم پیشنهاد می‌کنم نرم‌افزار انسیس را یاد بگیرید .

نظر شما چیست ؟

Sending
User Review
0 (0 votes)
Comments Rating 0 (0 reviews)

همچنین ببینید

پرواز با لباس پرواز wingsuit

لباس پرواز

پرواز شاید آرزوی خیلی ها باشد اما قطعا کار هر کسی نیست؛ هر کسی دل …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Sending