شنبه , فروردین 9 1399
خانه / مهندسی / ادامه تحصیل در رشته مهندسی مکانیک
ادامه تحصیل در رشته مهندسی مکانیک

ادامه تحصیل در رشته مهندسی مکانیک

امکان ادامه تحصیل در این رشته در دانشگاه‌های ایران برای گرایش‌های مختلف فراهم شده است. این درحالی است که متقاضی برای دانشجویان مهندسی مکانیک در خارج از کشور نیز زیاد می‌باشد و دانشجویان متمایل به ادامه تحصیل می‌تواند خارج از کشور نیز تحصیل خود را ادامه دهند .

گرایش‌های کارشناسی ارشد رشته مهندسی مکانیک

 • مهندسی مکانیک – ساخت و تولید
 • مهندسی مکانیک – طراحی کاربردی
 • مهندسی مکانیک – تبدیل انرژی
 • مهندسی مکانیک – سیستم محرکه خودرو
 • مهندسی مکانیک – طراحی سیستم های دینامیکی خودرو
 • مهندسی مکانیک – سازه بدنه خودرو
 • مکاترونیک
 • مهندسی پزشکی- گرایش بیومکانیک
 • مهندسی تسلیحات- گرایش سلاح
 • مهندسی طراحی و ساخت خودروهای نظامی- گرایش طراحی دینامیک خودرو
 • مهندسی طراحی و ساخت خودروهای نظامی- گرایش سازه و بدنه خودرو
 • مهندسی طراحی و ساخت خودروهای نظامی- گرایش نیروی محرکه خودرو

گرایش‌های دکتری تخصصی

 • طراحی کاربردی – مکانیک جامدات
 • طراحی کاربردی – دینامیک ، کنترل و ارتعاشات
 • تبدیل انرژی
 • مهندسی خودرو – قوای محرکه
 • مهندسی خودرو – سازه و بدنه
 • مهندسی پزشکی – بیومکانیک
 • مهندسی راه آهن (ماشین های ریلی)

علاوه بر گرایش‌های ذکر شده دانشجویان مهندسی مکانیک می‌توانند در رشته‌های مرتبط همانند هواوفضا ، مهندسی شیمی ، بیومکانیک ، مکاترونیک ، رباتیک ، مهندسی دریا ، مهندسی مواد ، و نیز در رشته های عمومی مانند مدیریت ، MBA، بازاریابی و کارآفرینی به ادامه تحصیل بپردازند .

طبق نظر شخصی نویسنده اگر واقعا به این رشته علاقه‌مند هستید و توانایی تحصیل در مقاطع بالاتر از کارشناسی را دارید ، مناسب‌ترین راه برای شما ادامه تحصیل می‌باشد نه اشتغال به کار پس از مقطع کارشناسی . نظر شما چیست ؟

زمینه های تحقیقاتی و در حال توسعه مهندسی مکانیک

امروزه شرکت های دانش بنیان ، مرز های علوم مهندسی را گسترش می دهند و این شامل مهندسی مکانیک هم می‌شود. در ادامه به معرفی تعدادی از تکنولوژی های به روز مهندسی مکانیک که قابلیت کار تحقیقاتی و دانش بنیان در آن‌ها وجود دارد ، می‌پردازیم.

مکاترونیک

حاصل به هم پیوستن سه رشته ی مهندسی مکانیک ، مهندسی برق و مهندسی نرم افزار در جهت توسعه علم اتوماسیون و کنترل سیستم های پیشرفته ی چندگانه می‌باشد . توسعه ی مکاترونیک و رباتیک روز به روز باعث توسعه ی بیشتر اتوماسیون در کارخانه ها و زندگی روزمره می‌شود .

تحلیل المان محدود (FEA)

گسترش و توسعه ی نرم افزار های تحلیل المان محدود مثل Ansys  و Abaqus روش المان محدود را وارد دوران جدید کرده است. به کمک این روش تحلیل و مدل سازی سه بعدی به کمک کامپیوتر می توان پیچیده ترین هندسه ها و اجزا مکانیکی را تحلیل کرد و فرآیند ها را شبیه سازی نمود .

دینامیک سیالات محاسباتی (CFD)

دینامیک سیالات محاسباتی شاخه ای نوظهور از مکانیک سیالات است که از روش ها و الگوریتم های حل عددی برای حل و تحلیل مسائل سیالاتی استفاده می کند. برای انجام محاسبات و شبیه سازی جریان های سیال در سطوحی خاص که به شرایط مرزی معروفند ، از کامپیوتر استفاده می شود. این روش آغازگر انقلابی در حل مسائل پیچیده ی مهندسی شده است. به طوری که شرکت Ferrari  برد اخیر خود در مسابقات فرمولا وان را مرهون استفاده از نرم افزار Ansys در جهت بهینه سازی خودروی خود بیان کرده است!

بیومکانیک

بیومکانیک و به طور کلی مهندسی پزشکی حاصل ادغام علم پزشکی و علوم مهندسی است. با پیشرفت روزافزون پزشکی لزوم توسعه و ساخت تجهیزات پزشکی پیشرفته بیشتر احساس می شود و امروزه بدون تجهیزات پزشکی ، درمان بیماران تقریباَ غیر ممکن شده است . از کاربرد های بیومکانیک می توان به ساخت اعضای مصنوعی بدن ، دستگاه های MRI ، تخت های پزشکی و موارد بیشمار دیگری اشاره کرد.

کامپوزیت ها یا مواد مرکب

کامپوزیت ها موادی حاصل از ترکیب مواد مختلف با ویژگی های متفاوت هستند که توسعه ی آن ها سبب انقلابی در مواد با استحکام بالا و وزن کم شده است. برای مثال ایرباس A380 که بزرگترین هواپیمای دنیا در سال ۲۰۱۷ می باشد از بدنه ای کامپوزیتی ساخته شده است. از مواد کامپوزیتی معروف می توان به CFRP ها (پلاستیک ها تقویت شده با فیبر کربن) اشاره کرد.

فناوری نانو (نانو تکنولوژی)

کاربرد فناوری نانو در مکانیک حاصل ترکیب قوانین فیزیک با مکانیک است. در مقیاس بسیار کوچک علم مکانیک وارد مقیاس مولکولی می شود . از کاربر های فناوری نانو در مهندسی مکانیک می توان به رساندن دارو به نقطه خاصی در بدن ، نانوفیلتر ها ، نانو لایه ها و نانو ساختار ها اشاره کرد.

سیستم های الکترومکانیکی در مقیاس میکرو و نانو

اجزاء مکانیکی مانند فنر ها ، چرخدنده ها و تجهیزات سیالاتی و انتقال حرارتی در مقیاس میکرو ( یک هزارم میلی متر )   و نانو (یک میلیونم میلی متر) که از موادی چون سیلیکون ، شیشه و پلیمر ها ساخته می شوند. برای مثال از کاربرد آن ها  میتوان سنسور های شتاب سنج استفاده شده در کیسه هوای خودرو ، ژیروسکوپ های استفاده شده در تلفن های همراه هوشمند و میکرو ربات های پزشکی را نام برد.

می‌بینید که علم مکانیک پیوسته در حال پیشرفت است و هیچ چیز جلودارش نیست . زمینه‌های زیادی برای ادامه تحصیل و تحقیقات در این علم موجود است و امیدوارم روزی شما عامل توسعه‌ی علم مهندسی مکانیک باشید.

Sending
User Review
0 (0 votes)
Comments Rating 0 (0 reviews)

همچنین ببینید

پرواز با لباس پرواز wingsuit

لباس پرواز

پرواز شاید آرزوی خیلی ها باشد اما قطعا کار هر کسی نیست؛ هر کسی دل …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Sending