چهارشنبه , آبان 22 1398
خانه / مهندسی / درس های مهندسی مکانیک
درس های مهندسی مکانیک
درس های مهندسی مکانیک

درس های مهندسی مکانیک

رشته‌ی مهندسی مکانیک سرشار از فیزیک و ریاضیات می‌باشد و اگر علاقه‌ای به این دو ندارید قطعا این رشته انتخاب خوبی برای شما نمی‌باشد . مهندسی مکانیک یکی از دشوار‌ترین رشته‌های دانشگاهی است و نیازمند قدرت تحلیل ، درک سه بعدی و خلاقیت می‌باشد. در ادامه با درس های مهندسی مکانیک آشنا می شوید.

استاتیک اولین درس تخصصی یک دانشجوی مهندسی مکانیک می‌باشد و هدف آن بررسی و تحلیل نیرو‌های وارد بر یک جسم ساکن است و بر اساس قوانین نیوتون پایه گذاری شده است.

دینامیک به بررسی و تحلیل یک جسم درحال حرکت می‌پردازد و علاوه بر بررسی سرعت و شتاب جسم نیرو‌های وارد بر آن را نیز تحلیل می‌کند.

ترمودینامیک تبدیل انرژی به توان قابل مصرف و کاهش اتلاف آن را بررسی می‌کند و یکی از جذاب ترین درس های مهندسی مکانیک است.

مکانیک سیالات به بررسی خواص مکانیکی سیال می‌پردازد و در صنایعی مانند نفت و گاز ، شبکه‌های آبرسانی ، صنعت موشک‌سازی و هرجا که با سیال سروکار داشته باشیم ، کاربرد دارد.

مقاومت مصالح درسی است که به بررسی استحکام سازه‌ با توجه به نیروی وارد برآن می‌پردازد و امکان شکست قطعه را پیش‌بینی می‌کند.

علم مواد به مهندس مکانیک کمک می‌کند تا ماده‌ی مناسب را برای کاربرد‌های مختلف انتخاب کند و همچنین موجب آشنایی یک مهندس مکانیک با فرایند‌های ساخت قطعات می‌شود. یکی از درس های مهندسی مکانیک است که مطالب حفظی زیادی دارد.

انتقال حرارت همانطور که از اسم آن پیداست به بررسی روش‌های انتقال حرارت وتوزیع دما در یک جسم می‌پردازد.

طراحی اجزاء ماشین را می‌توان پرکاربردترین درس مهندسی مکانیک در کارشناسی دانست . این درس به بررسی و طراحی اجزائی همچون چرخدنده ، محور ، فنر و … می‌پردازد که در صنعت بسیار کاربردی می‌باشد . این درس مکمل درس مقاومت مصالح می‌باشد.

ارتعاشات به بررسی حرکت‌های نوسانی و روش‌های کاهش نوسان در اجسام می‌پردازد.

مبانی مهندسی برق درسی است که بین رشته مکانیک و برق ارتباط ایجاد می‌کند و از آنجا که مهندسی مکانیک مادر همه‌ی رشته‌های مهندسی است نیاز است هدف این درس آشنایی شما با رشته مهندسی برق می‌باشد.

کنترل اتوماتیک شما را با مهندسی برق بیشتر آشنا می‌کند و در زمینه‌های رباتیک و مکاترونیک پرکاربرد است.

در آزمایشگاه‌های مربوط به هر درس شما با روش‌های عملی و کاربرد تئوری‌ها در عمل آشنا می‌شوید.

Sending
User Review
0 (0 votes)
Comments Rating 0 (0 reviews)

همچنین ببینید

پرواز با لباس پرواز wingsuit

لباس پرواز

پرواز شاید آرزوی خیلی ها باشد اما قطعا کار هر کسی نیست؛ هر کسی دل …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Sending