یکشنبه , فروردین 10 1399
خانه / مهندسی / مهندسی کامپیوتر
مهندسی کامپیوتر
مهندسی کامپیوتر

مهندسی کامپیوتر

رشته مهندسی کامپیوتر که به طراحی و ساخت اجزای مختلف کامپیوتر می پردازد، از اهمیت بسیار زیادی در دنیای امروز برخوردار است. کامپیوتر دارای دو جزء متفاوت سخت افزار و نرم افزار است. اجزاء فیزیکی و قابل لمس کامپیوتر مانند مدارها و بردهای الکترونیکی سخت افزار نامیده می شوند. نرم افزار جزء غیرقابل لمس کامپیوتر است. نرم افزار برنامه ها و داده هایی است که به کامپیوتر فرمان می دهند که چه عملی را انجام دهد. یک مهندس نرم افزار یاد می گیرد که چگونه نرم افزارهای بزرگ و عظیم را طراحی و برنامه ریزی کند، تست و ارزیابی نهایی نماید و در نهایت مستند سازد درحالی که مهندسی سخت افزار به طراحی اجزا و مدارهای کامپیوتر می‌پردازد.

بعضی از افراد تصور می کنند که مهندسی سخت افزار در حد یک تعمیرکار رایانه است در حالی که کار یک مهندس سخت افزار، تعمیر یا نصب و راه اندازی رایانه نیست. هر چند که می تواند چنین کاری را انجام دهد. در واقع کار یک مهندس سخت افزار، طراحی های سخت افزاری است و به همین دلیل در دانشگاه دروسی مثل ریاضیات و یا مدارهای منطقی را مطالعه می کند همچنین برخلاف تصور کسانی که یک اپراتور را در حد یک مهندس نرم افزار می دانند، باید گفت که یک مهندس نرم افزار لازم است از دانش ریاضی خوبی برخوردار باشد تا بتواند برنامه های کامپیوتری را طراحی کند و آنها را توسعه دهد. برای مثال باید بتواند یک کار گرافیکی را از بنیان طراحی کند. کاری که از عهده یک اپراتور بر نمی آید. و به همین دلیل ما معتقدیم که کلاسهای آزاد آموزش رایانه هیچ وقت نمی توانند یک متخصص مهندسی کامپیوتر پرورش دهند.

گرایش های مقطع کارشناسی مهندسی کامپیوتر

رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی در ابتدای عمر بدون گرایش است اما پس از گذراندن 2 الی 4 ترم دانشجویان می توانند گرایش های خود را به  سخت افزار و نرم افزار انتخاب نمایند که البته این دو گرایش در مقطع کارشناسی تفاوت قابل توجهی با یکدیگر ندارند.

گرایش سخت افزار در برگیرنده فعالیت های آموزشی، پژوهشی و صنعتی در خصوص قطعات، بردها، تجهیزات و در نهایت سیستم های کامپیوتری در مقیاس های مختلف است و یکی از شاخه های مهم آن به نام معماری کامپیوتر (طراحی و ساخت کامپیوتر) می باشد.

هدف از گرایش نرم افزار در مهندسی کامپیوتر ، آموزش و پژوهش در زمینه زبانهای مختلف برنامه نویسی، سیستم های عامل مختلف و طراحی انواع الگوریتم ها می باشد.

دروس اصلی کارشناسی مهندسی کامپیوتر

فیزیک

ریاضی

آمار و احتمالات مهندسی

معادلات دیفرانسیل

ریاضی مهندسی

ساختمان گسسته

ساختمان داده

مدارهای الکتریکی

مدارهای الکترونیکی

مدارهای منطقی

طراحی و پیاده سازی زبان های برنامه نویسی

کارگاه عمومی

مبانی کامپیوتر و برنامه نویسی

برنامه نویسی پیشرفته

زبان ماشین و برنامه ریزی سیستم

طراحی الگوریتم ها

معماری کامپیوتر

شبکه های کامپیوتری

سیستم های عامل

آزمایشگاه کامپیوتر – ریزپردازنده- معماری کامپیوتر – شبکه‌های کامپیوتری – مدارهای الکتریکی و الکترونیکی

آینده شغلی مهندسی کامپیوتر

با توجه به گسترش روزافزون دنیای کامپیوتر امروزه بیش از هر زمان دیگری نیاز به متخصصان در زمینه مهندسی کامپیوتر احساس می شود. امروزه یک مهندس کامپیوتر اگر علاقمند به کار باشد، هیچ وقت با مشکل بیکاری روبه رو نمی شود. به خصوص مهندسین نرم افزار فرصت های شغلی بیشتری دارند و برای کارکردن نیاز به امکانات و تجهیزات زیادی ندارند. فرصت های شغلی این رشته به حدی گسترده و متعدد است که نه تنها فارغ التحصیلان این رشته به راحتی جذب بازار کار می شوند بلکه دانشجویان دو سال آخر این رشته نیز می توانند وارد بازار کار شده و فعالیت کنند. برای مهندسین سخت افزار هم امکان کار در شرکتهای تولید کننده قطعات و دستگاهها و مراکز صنعتی تولیدی بسیار فراهم است و از نظر سطح درآمدی هم با توجه به دانش و پشتکار شخصی در حد قابل قبول و ایده آلی قرار دارند. از طرفی با توجه به استفاده روزافزون از شبکه اینترنت زمینه کار در این موضوع نیز بسیار مهیاست.

نکته قابل توجه دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتر اگر تمایل به ورود سریع به بازار کار دارند بهتر است زبان های مختلف برنامه نویسی را در حین تحصیل شخصا یاد بگیرند. چراکه آموزش های برنامه نویسی ارائه شده توسط دانشگاه محدود می‌باشد.

Sending
User Review
0 (0 votes)
Comments Rating 0 (0 reviews)

همچنین ببینید

پرواز با لباس پرواز wingsuit

لباس پرواز

پرواز شاید آرزوی خیلی ها باشد اما قطعا کار هر کسی نیست؛ هر کسی دل …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Sending