یکشنبه , فروردین 10 1399
خانه / پزشکی و سلامت / آیا باید از سیستم تهویه مطبوع استفاده کنیم ؟
دلیل استفاده از سیستم تهویه مطبوع در خانه

آیا باید از سیستم تهویه مطبوع استفاده کنیم ؟

شاید بپرسید که چرا باید ازسیستم تهویه مطبوع در منازل خود استفاده کنیم. آیا استفاده از تهویه مطبوع برای انسان ها سودی دارد یا اگر به صورتی دیگر بخواهیم این سؤال را بپرسیم آیا استفاده از سیستم های HVAC اهمیتی دارد یا نه؟ ما در این مقاله می خواهیم برای شما دلایلی که می تواند ما را مجاب کند که از سیستم های تهویه مطبوع استفاده کنیم را بیان کنیم .

1- آلودگی هوا

امروزه اکثریت مردم در ایران و حتی کل جهان بیشترین زمان خود را در خارج از خانه سپری می کنند و زمانی که به منزل خود می آیند علاقه دارند تا دور از همه هیاهو های که در دنیای بیرون وجود دارد در منزل استراحت کنند ولی نکته این جا است که آلودگی هوا در بیرون مطمئنا به سلامتی انسان ها آسیب وارد می کند و نیاز به این دارند که در محیط خانه از این آلودگی دور باشد.

سیستم تهویه مطبوع برای خانه

هوای منزل به این دلیل که گردش ندارد معمولا بیشتر از هوای بیرون آلوده است و راهکاری که برای این وجود دارد این است که پنجره را باز بگذارید تا هوا در گردش باشد و این آلودگی را از بین ببرد. ولی معضل اصلی این جا است که در فصل زمستان نمی توان این کار را انجام داد.

پس شما برای اینکه بخواهید هوای سالم و بدون آلودگی را تجربه کنید باید از سیستم های تهویه مطبوع در منزل استفاده کنید زیرا یکی از کارایی های این سیستم ها گردش هوا است و نمی گذارد تا هوای منزل در سکون باشد.

2- رطوبت هوا

رطوبت یکی از عواملی است که در مناطق مختلف با توجه به گونه های متفاوت آب و هوایی متفاوت است و شما اگر در مناطقی مرطوب زندگی می کنید مطمئنا و بی شک باید از سیستم های تهویه مطبوع استفاده کنید.

حال شاید بپرسید که چرا باید در مناطقی که آب و هوای شرجی دارد از این سیستم استفاده کرد.

جواب خیلی واضح است ولی برای اینکه جواب منطقی تری داشته باشیم باید به تاریخچه تهویه مطبوع باز گردیم شاید ندانید ولی سیستم های تهویه مطبوع اولین مرتبه نه برای سرد کردن و نه برای گرم کردن ابداع شدند.

اصلی ترین دلیل این بود که یک کارخانه چاپ با مشکلی روبرو شده بود و آن این بود که رطوبت باعث از بین رفتن جوهر و کاغذ ها می شد وبرای این که این مشکل را برطرف کنند تلاش کردند تا سیستمی بسازند که با سرمایی که به محیط می داد بتواند رطوبت را کنترل کند و همین شد که سیستم های تهویه مطبوع ابداع شدند و امروز می توانیم از تهویه مطبوع های هوشمند استفاده کرد.

پس فراموش نکنیم که رطوبت می تواند برای خیلی چیزها مخرب باشد .از سازه ساختمان گرفته تا چیزهای دیگر و نکته مهم تر این که رطوبت باعث کپک زدن مواد غذایی می شود.

3- تهویه بوهای نا خواسته

امروزه با فرسوده شدن تاسیسات خیلی از ساختماع ها متاسفانه بوی نامطبوع فاضلاب در اکثر ساختمان ها به مشام می رسد و یا بعضی از افراد در منزل خود حیوانات خانگی نگه داری می کنند و تمام این عوامل وقتی که هوا گردش ندارد باعث این می شود که بوی جالبی به مشام نرسد و استفاده از سیستم تهویه مطبوع مناسب می تواند باعث گردش شود و دیگر بوی بدی را استشمام نکنید.

تهویه مطبوع برای حذف بوهای ناخواسته

4- حذف عوامل آلرژی زا به کمک سیستم تهویه

معمولا افراد در فصل های مختلف حساسیت های متفاوتی دارند و آلرژی به این دلیل است که هوا آلودگی دارد و شامل عوامل آلرژی زا است و شما با استفاده از تهویه مطبوع می توانید این عوامل را از هوای خانه خود حذف کنید.

حذف آلرژی زا با تهویه مطبوع

5- حذف مواد سمی از هوای خانه

معمولا ما از متریال های در ساخت خانه و حتی لوازم منزل استفاده می کنیم که در ساختار خود مواد شیمیایی و سمی دارند که به مرور زمان به صورت رادیکال های آزاد در هوا پخش می شوند و همین موضوع موجب سمی شدن هوای خانه می شود که این می تواند آخرین دلیلی باشد که مه به شما پیشنهاد می دهیم تا از سیستم تهویه مطبوع استفاده کنید.

نظر شما درباره استفاده از سیستم های تهویه مطبوع چیست ؟

Sending
User Review
5 (1 vote)
Comments Rating 0 (0 reviews)

همچنین ببینید

چگونه استرس خود را کاهش دهیم

روش های کنترل استرس ! چگونه استرس خود را کاهش دهیم ؟

زندگی می‌تواند پر استرس باشد. هرکسی در زندگی خود دچار استرس می‌شود، خواه به خاطر …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Sending