یکشنبه , فروردین 10 1399
خانه / نجوم / کشف توده آب در فضا توسط ناسا
کشف آب در فضا توسط ماهواره گالیله

کشف توده آب در فضا توسط ناسا

ماموریت گالیله در اطراف سیاره مشتری و کشف آب در فضا

اوروپا یکی از قمر های سیاره مشتری است که در زیر پوسته ای یخی پنهان است , اما اکنون بشریت از همیشه به آن نزدیک‌تر است. در ادامه با نشت آب در فضا توسط این قمر بیشتر آشنا شوید .

ماموریت گالیله در سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۳ به گردش اطراف مشتری پرداخت ، و این کار انقلابی در درک ما از غول گازی و آرایش نفس گیر آن ایجاد کرد . در طول یک پرواز در سال۱۹۹۷ ،به نام پرواز اوروپا ، سفینه فضایی یک پیچ کوچک اما غیر عادی را در میدان مغناطیسی قمر اوروپا ثبت کرد . که تا به حال هیچ توضیحی نداشت . اما با کمک تلسکوپ فضایی هابل ، راز پشت بی قاعدگی مغناطیسی ممکن است حل شده‌باشد – و می‌تواند نشتی آب در پوسته یخی این قمر را آشکار کند .

مانند قمر کوچک زحل ، انسلادوس ، که اقیانوس های زیر سطحی از آب مایع را در اختیار دارد ، اوروپا نیز به نظر می‌رسد که نشت آب را از طریق شکاف‌های موجود در یخ هایش از خود نشان می‌دهد . با این حال بر خلاف انسلادوس ، مشخص کردن آب های سطحی اوروپا بسیار ظریف و دشوارتر از انسلادوس بوده‌است .

داده های ماهواره گالیله

در طی سخنرانی در مورد احتمال کشف آب سطحی در اوروپا ، آقای ژانژه جیا که در دانشگاه میشیگان درآربور کار می‌کند تحت تاثیر قرار گرفت . این معرفی توسط ملیسا مک گراث از موسسه SETI در مانتین ویو ، کالیفرنیا بود . مک گراث محل ممکن برای پوشش آب را به صورتی که توسط هابل مشاهده شده ، توصیف می‌کند . به خاطر داشتن اندازه‌گیری مغناطیسی ثبت‌شده توسط ماهواره گالیله ، جیا و تیم او داده‌های گالیله را بررسی کردند تا ببینند آیا ناهنجاری هایی وجود دارد یا خیر.

یک مکانی که مک گراث مدعی است زنگ را به صدا در می‌آورد کشف شد ، جیا در بیانیه‌ای گفت : ” گالیله در واقع یک پرواز از آن مکان را انجام داد و نزدیک‌ترین کسی بود که ما داشتیم . ما متوجه شدیم که باید برگردیم . ما نیاز داشتیم که ببینیم آیا در داده‌هایی وجود دارد که می‌تواند به ما بگوید نقصی وجود دارد یا نه .

بنابراین ، چه اتفاقی افتاد هنگامی که گالیله از حدود ۱۲۴ مایل ( ۲۰۰ کیلومتر ) بالاتر از سطح قمر اوروپا بیش از دو دهه پیش عبور کرد ؟

دانشمندان از انسلادوس دریافته اند که وقتی بخار آب وارد فضا می‌شود ، توده بخار یونیزه می‌شود و ذرات در گاز به سمت بالا پرتاب می‌شوند . هنگامی که توده با میدان مغناطیسی تعامل دارد ، یک نقطه اوج در میدان مغناطیسی ثبت می‌شود ، بنابراین تیم جیا به دنبال این نقطه اوج مغناطیسی در داده‌های گالیله بود . و آن‌ها آن را پیدا کردند .

علاوه بر این ، گالیله همچنین امواج پلاسما که توسط ذرات باردار در اطراف اوروپا ایجاد شد را اندازه‌گیری کرد ، بنابراین محققان نیز از طریق آن مشاهدات به بررسی پرداختند و آن‌ها همچنین توانستند نشان دادند که گالیله از میان یک توده آب عبور کرده‌است .

اکتشاف قمر اوروپا در آینده ای نزدیک

این اکتشاف بهترین زمان ممکن انجام شد چون ماموریت کلیپر اوروپا به سوی مشتری تا سال ۲۰۲۲ آغازمی شود . سفینه فضایی قادر به گرفتن نمونه‌های مستقیم از بخار آب در فضا برای بررسی مواد شیمیایی موجود در آن و آشکار کردن پتانسیل سکونت اقیانوس پنهان در زیر آن خواهد بود .

روبرت پاپالاردو ، دانشمند پروژه کلیپر گفت : اگر این توده های بخار آب در فضا ی اطراف اوروپا وجود داشته باشند ، ما می‌توانیم به راحتی آنچه از فضای داخلی اوروپا خارج می شود را نمونه برداری کنیم . یعنی می‌توانیم به راحتی از این که اوروپا مواد لازم برای زندگی را دارد یا نه ، اطلاعات کسب کنیم . این هدف بزرگی را به تصویر می‌کشد .

Sending
User Review
0 (0 votes)
Comments Rating 0 (0 reviews)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Sending