یکشنبه , فروردین 10 1399
خانه / ماشین / خودروهای برقی و طرز کار آن ها
خودروی الکتریکی

خودروهای برقی و طرز کار آن ها

مهم‌ترین ویژگی خودروهای برقی در تکنولوژی باتری آن ها است، هر چند خودروهای الکتریکی کم و بیش شبیه به هم به نظر می‏رسند، اما تسلا تنها شرکت خودروسازی است که از باتری‏های با فرمت سلول بزرگ استفاده نمی ‏کند و به جای آن از باتری‏های سلولی لیتیوم- یونی بهره می‏برد که بسیار کوچک‌ترند. از این جهت باتری‏های به‌کار رفته در تسلا بسیار شبیه باتری‏هایی است که در لپ‏تاپ‏ها یا سایر دستگاه‏های کامپیوتری استفاده می‏شود.

باتری های تسلا

باتری‏های به‌کار رفته در خودروهای تسلا نمونه خاصی از این نوع باتری‏ها هستند که ارزان‏تر و سبک‏تر از نمون‏ه های فعلی باتری لیتیوم- یونی هستند. با این حال این باتری‏ها از تکنولوژی بهره می‌برند که آنها را در برابر آتش گرفتن محافظت می‏کند . با توجه به تعداد و ظرفیت باتری‌ها ، شرکت تسلا قیمت‏های مختلفی را روی خودروهای برقی خود ارائه می‏دهد. افزایش ظرفیت باتری باعث می‏شود که خودرو دیرتر نیاز به شارژ داشته باشد.

در مدل اولیه رودستر، تسلا باتری‏ها را در پشت صندلی‏ها تعبیه کرده بود اما در مدل S این شرکت باتری‏ها را در کف خودرو قرار داد که هر چند باعث شد که فضای داخل کابین خودرو بیشتر شود اما باتری‌ها در معرض ریسک ضربه خوردن از زیر خودرو قرار می‏گرفتند. تسلا این ریسک را با قرار دادن یک صفحه آلومینیومی ۶ میلی‏متری کاهش داد.  نکته این بود که این باتری‏هاهم قابل تعویض بودند به این ترتیب خودروها با مراجعه به مراکز شارژ باتری تسلا طی ۹۰ ثانیه به‌طور رایگان باتری خود را تعویض کرده و به راه می‏افتادند.

سیستم محرکه

سیستم دوموتوره که All Wheel Drive نام دارد در واقع اتصال دو موتور به دو محور جلویی و عقبی خودرو است که به طور مستقل و به شکل دیجیتالی کنترل می‏شود. به همین دلیل این موتورها که در نوع S به‌کار رفته مدل بسیار کوچک و سبک است و همین سرعت فوق‏ العاده ‏ای به خودرو می‏دهد.

نخستین خودروی این شرکت ، تسلا رودستر بود که یک خودروی تمام الکتریکی اسپرت بود. این خودرو نخستین مدل از خودروهای الکتریکی بود که در ایالات متحده به فروش می‏رسیدند و قادر به راندن در بزرگراه بودند. این خودرو همچنین نخستین نمونه از خودروهای برقی بود که قادر بود تا ۳۲۰ کیلومتر با یک شارژ مسافت طی کند. 

خودروی برقی - ماشین الکتریکی

دیگر تکنولوژی های ماشین های الکتریکی تسلا

همچنین تکنولوژی Autopilot که نوعی کمک راننده است ترکیبی از دوربین‏ها، رادار و سنسورهای ۳۶۰ درجه‏ای است که با تحلیل ترافیک لحظه‏ای می‏تواند به راننده امکان دهد که با فشار یک دگمه لاین را عوض کند. همچنین این سیستم می‌تواند خودرو را به طورخودکار در پارکینگ قرار دهد یا از آن خارج کند. در مدل S وقتی خودرو در نزدیکی ایستگاه‏های سوپر شارژ قرار می‏گیرد خودکار کنار جایگاه پهلو می‏گیرد.  صفحه نمایش ۱۷ اینچی بزرگ داخل خودروهای تسلا هم ویژگی دیگر آن است. کنترل نقشه گوگل و مسیریابی تا کنترل تجهیزات و ابزارهای داخل خودرو با این صفحه نمایش انجام می‏شود. همچنین این خودرو برقی به تکنولوژای مجهز است که هیچ دگمه استارتی وجود ندارد و با سوار شدن و بستن درب اتومبیل روشن می‏شود و با خروج از اتومبیل هم خاموش می‏شود.

هدف ایلان ماسک

در ۱۲ ژوئن ۲۰۱۴ ایلان ماسک در یک مصاحبه مطبوعاتی اعلام کرد که هر کسی می‏تواند از تکنولوژی ‌های این شرکت استفاده کند و هیچ منعی برای استفاده از حقوق انحصاری تسلا وجود ندارد. هدف ایلان ماسک این است که استفاده از انرژی‏های پاک‏ جایگزین سوخت‏های فسیلی شود که هم‌اکنون باعث آلودگی بسیار است.

این اقدام ایلان ماسک بسیار مورد استقبال واقع شد؛ چراکه شرکت‌های تجاری حقوق معنوی تکنولوژی‏های مربوط به خود را به هیچ عنوان به‌طور رایگان در اختیار دیگران قرار نمی‏دهند اما ایلان ماسک برای یک هدف بزرگ‌تر این کار را انجام داد. با این حال البته برخی از حقوق معنوی مربوط به نام تجاری یا تکنولوژی‏های مخفی این شرکت همچنان محافظت شده باقی مانده است. 

جایگاه شارژ خودروهای برقی

یکی از ابداعات تسلا طراحی ایستگاه‏هایی برای عوض کردن باتری خودروهای برقی بود. به این ترتیب خودروها داخل ایستگاه‏های شارژ شده و به سرعت باتری آنها عوض می‏شوند. اما تسلا به جز این ایستگاه‏هایی هم برای شارژ کردن خودروهای الکتریکی در نظر گرفته است. برای شارژ از این طریق خودرو بین ۳۰ تا ۷۵ دقیقه باید منتظر شارژ باقی بماند که البته در مقایسه با زمان شارژ سایر خودروهای الکتریکی به مراتب زمان کمی بود. در مدل S تسلا ایستگاه‏های سوپرشارژی ایجاد کرده که در کمتر از ۳ دقیقه شارژ می‌شوند. بسیاری از این ایستگاه‏ها منبع برق مورد نیاز خود را از پنل‏های خورشیدی به دست می‏ آورند و به این ترتیب عملا تولید انرژی هم به روش پاک صورت می‏گیرد. 

Sending
User Review
5 (1 vote)
Comments Rating 5 (1 review)

همچنین ببینید

نسبت تراکم موتور

نسبت تراکم موتور های بنزینی و دیزلی

چرا به نسبت تراکم بالا نیاز است ؟ امروزه کارایی بالا از هر ماشینی مورد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Sending