پنجشنبه , اسفند 1 1398
خانه / مهندسی / معمای ساخت اهرام مصر
راز ساخت اهرام مصر

معمای ساخت اهرام مصر

همیشه با تماشای اهرام مصر این پرسش در ذهن مطرح می‌شود که این اهرام با این اندازه چطور ساخته شده‌اند؟ نظریه‌ها و پاسخ‌های زیادی برای چگونگی ساخت اهرام مصر مطرح شده است و حتی برخی افراد نظریه‌های عجیب کمک موجودات عجیب و غریب مثل غول‌ها و حتی موجودات فضایی را مطرح کرده‌اند اما در یک تحقیق جدید شواهدی کشف شده است که می‌تواند این راز چند هزار ساله را آشکار کند .

کشف شدن سطوح شیب دار ۴۵۰۰ ساله

گروهی از محققان دانشگاه لیورپول و انستیتوی فرانسوی باستان شناسی شرقی واقع در قاهره توانستند سطوح شیب دار ۴۵۰۰ ساله را در اطراف معدن قدیمی سنگ های آلاباستر در بیابان‌های مصر کشف کنند. به گفته گروه تحقیقات، این سطح شیب دار باستانی می‌تواند نشانه خوبی برای اثبات نظریه استفاده از سطوح شیب دار برای ساخت اهرام مصر باشد. بر طبق این نظریه، کارگران به کمک وسیله‌هایی شبیه سورتمه‌ی بزرگ، و به کمک این سطوح شیب دار می‌توانستند سنگ‌های چند تنی را به ارتفاع ده‌ها متری برسانند.

سنگ‌ها روی سورتمه‌ی بزرگ چوبی قرار می‌گرفت و کارگران آن را با طناب روی شیب حدود ۲۰ درجه یا بیشتر به سمت محل ساخت اهرام و سپس به بالا می‌کشیدند.

سرپرست این تیم تحقیقاتی می‌گوید نمونه مشابه این سیستم در هیچ جای دنیا دیده نشده است. طبق تحقیقات انجام شده روی دو کتیبه خوفو و ابزارهای به جا مانده از آن دوران می‌توان گفت که قدمت این سیستم به دوران حکومت خوفو بازمی‌گردد. خوفو دومین فرعون مصر باستان و سازنده هرم بزرگ جیزه ( بزرگترین هرم مصر ) است.

هرم بزرگ با حدود ۲ میلیون بلوک سنگی ساخته شده که هرکدام وزنی بیش از ۲ تن دارند. هرم بزرگ جیزه در مصر تنها بازمانده عجایب هفتگانه جهان به شمار می‌آید و احتمالاً مشهورترین سازه باستانی دنیا است. اهرام سه گانه مصر در منطقه جیزه در نزدیکی شهر قاهره واقع شده‌اند

کارگران اهرام مصر

چندین نظریه مختلف برای هدف ساخت اهرام مصر وجود دارد اما تنها نظریه‌ای که بیش از بقیه مورد قبول واقع شده است این است که آنها مقبره‌ای برای پادشاهان هستند. این ایده که اهرام به دست برده‌ها ساخته‌ شده‌اند یا نه محل بحث است. برخی از مورخان می‌گویند همه کارگران و کارکنان اهرام مصر به خاطر مهارت و توانایی‌هایشان استخدام شده‌اند و همه دستمزد دریافت می‌کردند و برخی دیگر باور دارند این گونه نبوده است و برده‌ها مجبور به کار در اهرام بودند. جالب است که نظریه دیگری مطرح می‌کند که تعداد زیادی از مردم مصر به دلیل اعتقادات و باورهایشان در ساخت این اهرام به عنوان جایگاه ابدی فرعون مشارکت داشتند.

Sending
User Review
5 (1 vote)
Comments Rating 0 (0 reviews)

همچنین ببینید

پرواز با لباس پرواز wingsuit

لباس پرواز

پرواز شاید آرزوی خیلی ها باشد اما قطعا کار هر کسی نیست؛ هر کسی دل …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Sending