یکشنبه , فروردین 10 1399
خانه / نجوم / سیاه چاله چیست ؟
سیاه چاله

سیاه چاله چیست ؟

سیاه چاله جرمی با چگالی بشدت زیاد در فضا است که به همین دلیل نیروی جاذبه بسیار قوی دارد و هیچ چیز نمی تواند از آن فرار کند . سیاهچاله غیرقابل مشاهده است زیرا حتی نور را هم به تله می اندازد. اساس توصیف اصولی سیاه چاله بر معادلات نظریه نسبیت عام (general relativity) بنا شده که به وسیله آلبرت اینشتین فیزیکدان متولد آلمان ارایه شد. این نظریه در سال 1916 منتشر شد.

مشخصات سیاه چاله

نیروی جاذبه نزدیک سیاهچاله قوی است. زیرا همه مواد سیاهچاله در مرکز یک نقطه متمرکز شده اند. فیزیکدانان این نقطه را یک تکینگی (سینگولاریتی singularity) می نامند. عقیده بر این است که این نقطه خیلی کوچک تر از هسته یک اتم است.

سطح سیاه چاله به عنوان افق حادثه (horizon event) شناخته می شود. سطح سیاهچاله یک سطح معمولی نیست که شما بتوانید آن را ببینید یا لمسش کنید. در این سطح ، کشش جاذبه ای بی نهایت قوی است. بنابراین یک شیء می تواند در آنجا برای تنها یک لحظه وجود داشته باشد و با سرعت نور در داخل آن شیرجه می زند و فرو می رود. به طور ساده اگر جسمی از این سطح عبور کند دیگر راه برگشتی ندارد و سیاه چاله آن را می بلعد .

شکل گیری سیاه چاله

طبق قانون نسبیت، سیاهچاله ممکن است موقعی شکل بگیرد که یک جرم سنگین، سوخت هسته ایش را از دست بدهد و در اثر نیروی جاذبه خودش در خودش فرو بریزد. هنگامی که یک ستاره سوخت می سوزاند، فشاری رو به خارج به وجود می آید که در مقابل کشش رو به داخل جاذبه ایستادگی می کند. موقعی که هیچ سوختی باقی نمی ماند، ستاره نمی تواند در مقابله این جاذبه مقاومت کند و دچار فروپاشی می شود.

در سیستم دوتایی ای که یکی از دو تا جسم سیاه چاله است، سیاه چاله و یک ستاره قابل مشاهده در نزدیکی هم به دور همدیگر می گردند. در نتیجه سیاهچاله گاز را از ستاره طبیعی می گیرد که این گاز با شدت به داخل سیاهچاله سقوط می کند. اصطکاک بین اتم های گاز، گاز نزدیک افق حادثه را چند میلیون درجه گرم می کند.

سیاه چاله و ستاره
سیستم دوتایی سیاه چاله و ستاره

دانشمندان باور دارند که بیشتر کهکشان ها در مرکزشان یک سیاهچاله بسیار پرجرم دارند. تصور می شود جرم هر یک از این اشیاء بین یک میلیون تا یک میلیارد جرم خورشیدی باشد. ستاره شناسان احتمال می دهند که سیاهچاله های بسیار پرجرم چندین میلیارد سال قبل، از گازی که در مراکز کهکشان ها جمع شده بودند، تشکیل شده باشند.


شواهدی قوی وجود دارد که نشان می دهد یک سیاهچاله بسیار پرجرم در مرکز کهکشان راه شیری وجود دارد. ستاره شناسان باور دارند که این سیاهچاله منبع یک موج رادیویی است که به نام قوس (ساگیتاریوس آ، Sagittarius A)  شناخته می شود. واضح ترین نشانه وجود یک سیاهچاله بسیار پرجرم، وجود این موج رادیویی و حرکت سریع ستاره ها در اطراف آن است. همچنین شکل کهکشان ها یکی از دلایل اثبات وجود یک جرم بسیار سنگین در مرکز آن ها می باشد .

نظر شما درباره آینده کشف سیاه چاله ها چیست ؟

در مقاله بعدی کرم چاله ها را بررسی می کنیم .

Sending
User Review
0 (0 votes)
Comments Rating 0 (0 reviews)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Sending