شنبه , بهمن 5 1398
خانه / ماشین / آیرودینامیک خودرو
ضریب آیرودینامیک خودرو

آیرودینامیک خودرو

امروزه بحث ایرودینامیک در صنعت خودروسازی اهمیت زیادی پیدا کرده و بسیاری از شرکت های مطرح سعی می کنند محصولاتی را با کمترین مقاومت در برابر هوا به خیابان ها بفرستند.

ضریب آیرودینامیک خودرو

برای نشان دادن وضعیت ایرودینامیک خودرو از ضریب درگ استفاده می کنند. این فاکتور که با نام ضریب پسار نیز شناخته می شود، می تواند فاکتورهای دیگری مثل حداکثر سرعت، میزان پایداری خودرو، مصرف سوخت و چند مورد دیگر را تحت تاثیر قرار دهد.

ضریب درگ همانطور که از نامش نیز مشخص است، با یک عدد نمایش داده می شود. در دینامیک سیالات این عدد در واقع نشان دهنده میزان مقاومت جسم در برابر حرکت در داخل یک سیال است.

در دنیای واقعی، هر سیالی تمایل دارد در برابر اجسامی که از داخل آن عبور می کنند، از خود مقاومت نشان دهد. این مقاومت را در قالب نیرویی خلاف جهت حرکت جسم، پدیدار می کند .
برای خودروها، درگ یا پسار نیرویی است که به واسطه وجود هوا در اطراف ایجاد می شود. این نیرو خلاف جهت حرکت بوده و گویی قصد دارد جلوی حرکت خودرو را بگیرد.

چگونه ایرودینامیک خودرو را بهبود می دهند ؟

درگ به صورت مستقیم وابسته به شکل خودرو می باشد و با آزمایش مشخص شده که هرچه شکل خودرو به شکل یک ایرفویل شبیه تر باشد ضریب درگ آن کاهش می یابد و در نتیجه مقاومت هوا در برابر حرکت آن کمتر می شود . یعنی خودرو آیرودینامیک بهتری دارد .

آیرودینامیک خودرو
شکل یک ایرفویل

درگ علاوه بر شکل خودرو به سرعت حرکت آن هم بستگی دارد . پس اثر درگ در سرعت های بالا بیشتر و بهتر ظاهر می شود . به همین خاطر است که وسایل نقلیه باید طوری طراحی شوند که تا حد ممکن ضریب درگ کمتری داشته باشند. هر چه ضریب درگ کمتر باشد، به معنای این است که خودرو توانایی بهتری در شکافتن هوای پیش رو دارد.

البته استفاده از اصول ایرودینامیک محدود به بهبود ضریب درگ و مسائل مربوط به کاهش مصرف سوخت نمی شود . در چند سال گذشته کمپانی هایی نظیر فراری و لامبورگینی یا مکلارن به واسطه این شیوه، وضعیت آیرودینامیکی خودرو را با هدف بهبود چسبندگی و کاهش زمان طی یک دور پیست ارتقا داده اند.

Sending
User Review
0 (0 votes)
Comments Rating 0 (0 reviews)

همچنین ببینید

جلوگیری از آسیب رسیدن به گیربکس اتوماتیک

جلوگیری از آسیب رسیدن به گیربکس اتوماتیک

رانندگی با ماشین های دنده اتوماتیک ساده به نظر می رسد اما رانندگی با این …

نظری نیست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Sending